MENU

homeportal.pl

Dom we Francji za 1 euro?

Takie rzeczy działy się już między innymi na Sycylii czy w Liverpoolu, a teraz w ich ślady idzie francuskie Roubaix. Do sprzedaży trafi tam 18 mieszkań w cenie... 1 euro! Oczywiście nabywcy będą musieli spełnić pewne warunki.

By ożywić dzielnicę

Położone blisko granicy z Belgią Roubaix jest jednym z najuboższych miast we Francji. Nie przyciąga też tłumów turystów, za to jest dość dużym skupiskiem Polonii. Sprzedaż mieszkań za 1 euro ma być, zdaniem władz miasta, sposobem na ożywienie dawnej dzielnicy robotniczej, w której obecnie nie brakuje pustostanów. Do sprzedaży za symboliczne euro trafić ma 18 mieszkań. Pomysł wzbudza duże zainteresowanie mieszkańców miasta, jednak nie każdy będzie miał szansę na tanie lokum. Miasto stawia bowiem pewne warunki. Pierwszy z nich to zobowiązanie nabywcy do przeprowadzenia w mieszkaniu generalnego remontu. Szacuje się, że może on pochłonąć dziesiątki tysięcy euro. Ponadto szanse na mieszkanie od miasta mają mieć tylko rodziny, dla których będzie to pierwsze kupione mieszkanie. Nabywcy będą musieli zobowiązać się również do tego, że w zakupionym lokalu mieszkać będą przynajmniej sześć lat.

Naśladowcy Liverpoolu

Władze Roubaix zainspirowały się podobnym programem wprowadzonym z sukcesem w Liverpoolu. Tam docelowo na rynek ma trafić 2000 pustych domów socjalnych za symboliczną kwotę. Krążą pogłoski, że wkrótce do realizacji podobnego pomysłu przystąpić ma belgijskie miasteczko Charleroi.

Źródło: TVN 24 BiŚ