MENU

Nowe zasady rozliczania podatku za najem

Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję zmian w PIT, CIT i ryczałcie, które mają wejść w życie już od 1 stycznia przyszłego roku. Wynika z niej, jak wysoki podatek zapłacą osoby wynajmujące nieruchomości w tak zwanym najmie prywatnym.

Ryczałt bez względu na przychód

Pierwsza wersja, zaprezentowana w lipcu, zakładała, że ryczałt płacić będą tylko osoby, których przychód nie przekroczy 100 tysięcy złotych. Osoby przekraczające tę kwotę miały tracić prawo do uproszczonego rozliczenia. Teraz podano, że ryczałtowo rozliczą się wszyscy podatnicy, różna będzie jednak wysokość ryczałtu.Nie zmieni się wysokość podatku dla osób, których przychód roczny nie przekroczy 100 tysięcy złotych. Tak jak dotychczas zapłacą ryczałt w wysokości 8,5%. Podatnicy, których dochód będzie wyższy niż 100 tysięcy zapłacą 12,5%. Limit stu tysięcy ma dotyczyć łącznego przychodu w przypadku małżonków posiadających wspólnotę majątkową. Zdaniem ekspertów wyższy ryczałt to rozwiązanie lepsze niż całkowita utrata prawa do ryczałtu. Ryczałt ma oczywiście zarówno wady, jak i zalety, dlatego wynajmujący powinni przeprowadzić odpowiednią kalkulację, by ustalić, czy bardziej opłacalny będzie ryczałt, czy rozliczenie na zasadach ogólnych.

Jak kwalifikować?

Zdaniem ekspertów nadal możliwe są spory o odpowiednią kwalifikację przychodów z najmu. Według dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, Macieja Żukowskiego, resort nie chce zmuszać nikogo do zakładania działalności gospodarczej. Ryczałt będzie można wybrać bez względu na przychód czy ilość wynajmowanych nieruchomości. Póki co praktyka jest jednak inna. „Rzeczpospolita” przypomina interpretację Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września. Odmówiono wówczas objęcia ryczałtem trzech nieruchomości, argumentując to faktem, że skala przedsięwzięcia wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Źródło: Rzeczpospolita