MENU

Kto zapłaci za reprywatyzację?

W ciągu najbliższych dziesięciu lat państwo zamierza wydać około 10 miliardów na reprywatyzację. Według „Rzeczpospolitej” część pieniędzy mają dać samorządy.

Zmiany w projekcie

Według informacji „Rzeczpospolitej” rząd wprowadził właśnie zmiany we własnym projekcie ustawy reprywatyzacyjnej. Według nich w latach 2018-2028 dawnym właścicielom i ich spadkobiercom, którym na podstawie dekretów po II wojnie światowej odebrano należące do nich nieruchomości wypłacone będą rekompensaty w łącznej wysokości 30 miliardów złotych. Mają one być w transzach – w pierwszym roku w wysokości 4 miliardów, w drugim 6 mld, w latach 2020 i 2021 znów 4 mld, a następnie po 2 miliardy rocznie.

Zapłacą samorządy?

Zdaniem „Rzeczpospolitej” częścią tych rekompensat obarczone będą samorządy. W poprawionym projekcie pojawił się bowiem zapis mówiący, że gminy będą wpłacać na fundusz reprywatyzacji równowartość połowy rekompensaty, jaką otrzymają dawni właściciele i ich spadkobiercy za nieruchomości, z których samorządy teraz korzystają. Samorządy będą również zobowiązane do dzielenia się dochodami ze sprzedaży nieruchomości, ich dzierżawy czy rocznych opłat za użytkowanie wieczyste.

Źródło: Rzeczpospolita