MENU

W Warszawie spadają ceny

Według Indeksu Cen Transakcyjnych styczeń był trzecim z rzędu miesiącem, w którym w dużych miastach odnotowano spadki cen mieszkań.

Powrót do normy

Tak naprawdę ten spadek nie daje powodów do niepokoju. Ceny wracają bowiem do stanu z wiosny 2016 roku po kilku miesiącach stałych wzrostów. Lutowe notowanie Indeksu wyniosło 813,45 punktów. Średnie ceny w dużych miastach spadły zatem o 2,21 procent w ciągu miesiąca. Styczniowe spadki są między innymi wynikiem niepewnej sytuacji związanej z dopłatami do programu Mieszkanie dla Młodych. Ryzyko szybkiego skończenia się pieniędzy spowodowało, że zainteresowani dopłatami w pośpiechu składali wnioski, a do zbioru zakupionych mieszkań trafiło więcej tanich nieruchomości. Jednocześnie, mimo spadku cen w Indeksie, przeciętnie są one wyższe niż przed rokiem o 0,88 procent).

W Warszawie najtaniej od lat

Mimo, iż w większości analizowanych miast w przeciągu ostatniego roku ceny rosły, to w dwóch bardzo istotnych zanotowano spadki. Są to Warszawa i Poznań. W stolicy ceny są najniższe od czterech lat. Aktualnie średnia cena metra kwadratowego wynosi 6950 złotych. Taniej było w marcu 2013 roku, gdy średnia cena metra kwadratowego wynosiła 5943 złotych. Rok temu średnie ceny mieszkań w Warszawie były wyższe od obecnych o 4 procent. W Warszawie sprzedaje się najwięcej mieszkań z dopłatami MdM. Ponieważ limit cen w programie wynosi 6433,43 zł za metr kwadrawtowy dla rynku pierwotnego i 5263,71 zł dla wtórnego, nic dziwnego, że w zbiorze transakcji znalazło się sporo mieszkań tanich. W Poznaniu z kolei średnie ceny za metr kwadratowy spadły w ciągu roku o 3,8 procent, wynosząc obecnie 5 334 złotych. Z kolei na kilku mniejszych rynkach – konkretnie w Bydgoszczy, Szczecinie, Lublinie i Łodzi – odnotowano wysokie wzrosty, o 7-8 procent.

Źródło: Onet