MENU

homeportal.pl

Co przyniesie nowy rok?

Zakończenie MdM-u, rozwój Mieszkania plus i oczekiwanie na ustawę o REIT – to tylko część tego, co na rynku nieruchomości przynieść może 2018 rok.

Wymiana programów mieszkaniowych

O prognozę na przyszły rok pokusił się „Puls Biznesu”. Wśród najważniejszych zmian wymienia się koniec programu Mieszkanie dla Młodych oraz oddanie pierwszych mieszkań z nowego programu Mieszkanie plus. W tym pierwszym pula wynosi 381 milionów złotych i powinna wystarczyć dla około 15 tysięcy wnioskodawców. W tym drugim przewiduje się, że w 2018 roku do mieszkańców mają trafić klucze do pierwszych mieszkań. „Puls Biznesu” zwraca również uwagę na fakt, iż coraz głośniej mówi się o ustawie o REIT. Chodzi o nowe narzędzie inwestycyjne dla osób fizycznych, które mogłyby dostarczyć notowane na giełdzie spółki. Przygotowanie dla nich preferencji podatkowych mogłoby zwiększyć szansę na realne zyski i dodatkowy zastrzyk kapitału na rynku nieruchomości a możliwość inwestowania w mieszkania na wynajem mogłaby zwiększyć popyt.

Inne prognozy

Pierwsze podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić na przełomie 2018 i 2019 roku, a w 2018 może się utrzymać lekki wzrost cen nieruchomości. Tempa nie zwolnią również deweloperzy – dopóki sprzedawać się będzie dosłownie wszystko, co budują, będą budować dalej. Rosnąć będzie również popyt na mieszkania na wynajem, podobnie jak czynsze.

Źródło: Puls Biznesu