MENU

homeportal.pl

Kto się boi końca MdM-u?

Czy koniec programu Mieszkanie dla Młodych zaszkodzi deweloperom? Indeks cen nieruchomości urban.one w marcu 2017 roku wskazuje na utrzymywanie się stałego poziomu cen, a deweloperzy wciąż chwalą się rekordową sprzedażą. Koniec dobrej ery może jednak być bardzo blisko.

Zmiany prawie niezauważalne

Indeks przygotowywany przez Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium w marcu wyniósł 95,62 punktów. W lutym bieżącego roku było to 95,65 punktów – zmiana wynosi zatem 0,03 punktu i jest znikoma. Jednak w większych miastach objętych raportem - Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi – wahania były większe, a indeks wyniósł 94,74 pkt, czyli o 0,28 mniej niż w lutym. W Warszawie z kolei zanotowano wzrost z 93,42 pkt w lutym do 93,81 pkt w marcu. Wzrost w Warszawie odnotowano również w ujęciu rok do roku – o 0,65 pkt. Dane te potwierdzają, że sytuacja na rynku jest stabilna. Co więcej, prognozy na najbliższe sześć miesięcy pokazują, że tak pozostanie. 75 procent ekspertów biorących udział w przeprowadzonej przez Cenatorium ankiecie prognozuje, że warunki gospodarcze na rynku nieruchomości w dużych miastach się nie zmienią. Reszta dostrzega możliwość poprawy sytuacji. Dla całej Polski brak zmian przewiduje 70 procent ankietowanych, a dla Warszawy około połowa. Co ważne, nie ma głosów mówiących, że sytuacja może się pogorszyć.

Co dalej?

Jednak zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych może być końcem pewnej epoki – nie tylko dla deweloperów, ale też dla kupujących, którym brak wsparcia utrudni zakup pierwszego mieszkania. Program miał znaczący wpływ na sytuację na rynku pierwotnym. Jego zakończenie będzie szczególnie odczuwalne w średnich miastach. Deweloperzy częściowo już teraz przygotowują się na spadek sprzedaży. Zdaniem ekspertów ostatnim okresem, na który Mieszkanie dla Młodych będzie miało odczuwalny pozytywny wpływ na sprzedaż mieszkań będzie czwarty kwartał bieżącego roku. W styczniu 2018 roku uruchomiona pula dopłat skończy się zdaniem ekspertów w kilka, góra kilkanaście dni i nie będzie znacząca dla całościowej sytuacji na rynku.

Źródło: Bankier.pl, Puls Biznesu